а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

модри

модрат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 4923
Бои со модра боја, прави да биде нешто со модра боја.
Примери:
Сликарот го модреше морскиот пејсаж на сликата.
Изведенки
модрење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК