а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

модулатор

мн. модулатори
Вид збор: Именка, машки род
1. прилагодувач, усогласувач, регулатор
Англиски: modulator Албански: modulator, regulator
2. Направа за изведување модулација.
Англиски: modulator Албански: modulator
Употреба: Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК