а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

модулира

модулираат; модулирал; модулиран; модулирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 39040
Изведе, изведува модулација.
Англиски: modulate
Изведенки
модулирање ср.
глаг. им.