а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

модул

мн. модули
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26094
1. калап, модел
Англиски: module Албански: model, kallëp
2. Утврдена основна величина, апсолутна вредност, норма.
Англиски: module Албански: modul
Употреба: Математика
3. Коефициент карактеристичен за некое својcтво.
Англиски: module Албански: modul
Употреба: Физика
4. Составен дел од вселенски брод погоден за самостоен лет.
Англиски: module Албански: modul
Употреба: Технологија
5. Во комјутерската технологија - дел од програмата, потпрограма која извршува конкретна задача.
Англиски: module Албански: modul
Употреба: Информатика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК