а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мозаик

мн. мозаици
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5464
1. Орнамент или слика составена од разнобојни камчиња или стакленца, зацврстени на некоја површина (под, ѕид, cвод).
Англиски: mosaic Албански: mozaik
Употреба: Архитектура и градба , Ликовна уметност
2. Нешто составено од разнородни елементи.
Англиски: mosaic Албански: mozaik
Употреба: Преносно значење
Примери:
Мозаикот на светската поезија е создаван со векови.