а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мозол

мн. мозоли
Вид збор: Именка, машки род
1. плускавец
Англиски: blister Албански: fshikë, flluskë
Употреба: Медицина
2. гнојница, митесер
Англиски: pimple Албански: puçërr
Употреба: Медицина
Изведенки
мозолче ср.
мн. мозолчиња
дем.