а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мозочен

мозочниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 10125
Што се однесува на мозок, што е дел од мозокот.
Англиски: brain
Употреба: Анатомија , Медицина
Примери:
мозочен удар
мозочни центри