а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мокар

мокри
Вид збор: Придавка
Ранг: 4716
Што е воден, влажен, накиснат.
Англиски: wet
Примери:
Мокри ми се панталоните.
Изрази
(разг. ирон.) Удрен со мокар чорап - што е по малку луд, што не cе однесува природно, нормално, склон кон неодговорни постапки; мрднат.
Мокар до гола кожа - сосема мокар.
Мокри браќа - пијаници.
Изведенки
мокрота ж.