а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

молба

мн. молби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2741
1. Писмено барање да се изврши нешто или да се задоволи некоја потреба.
Англиски: application Албански: lutje
Употреба: Административен термин
Примери:
Молба за вработување.
2. Желба или барање упатено кон некого за да го исполни.
Англиски: favor Албански: kërkesë, lutje
Примери:
Имам една молба до тебе.