а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мол

мн. молови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9555
1. Еден од од двата тонски родови.
Англиски: minor key
Употреба: Музика и танц , Неменлив збор
2. Единица за мерење количество материја. Основна единица во меѓународниот систем (SI) на мерни единици. (симбол: mol)
Латински: mol Англиски: mol
Употреба: Физика , Хемија
Примери:
Еден мол е количество супстанција во кое се содржат ист број единки (атоми, молекули или јони) колку што се содржат во 12g од изотопот на јаглерод.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК