а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

моминство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 52520
Период од животот кога жената била мома.
Англиски: girlhood
Примери:
Моминството и помина безгрижно.
Го памети секој ден од своето моминство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК