а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

момок

мн. момоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5451
1. Помошник во селска куќа.
Англиски: servant Албански: shërbyes
Употреба: Архаизам
Примери:
Во нивната куќа имаше многу момоци.
Манастирски момок.
Го прави момок.
2. (ретко - обично во множина) Момци, момчиња, млади мажи.
Англиски: boy Албански: djema
Примери:
Се собраа момоците на сретсело.
Момоците ги задеваа девојките.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК