а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

момува

момуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се однесува, живее како мома, во состојба е на мома.
Изведенки
момување ср.
глаг. им.
Пример: Момувањето и заврши.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК