а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

момчешки

момчешкиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 17503
Што се однесува на момче, својствен на момче.
Англиски: boyish
Примери:
момчешки соништа, момчешки желби
момчешка снага, момчешко лице
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК