а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

монада

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 47421
1. единственост, неделивост, божественост
Латински: monas Англиски: monad Албански: monadë
Употреба: Религија
2. Кај Лајбниц во себе совршена, неделива, праисконска единка.
Англиски: monad Албански: monadë
Употреба: Филозофија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК