а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

монархија

мн. монархии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11248
Облик на државно уредување и владеење во кое власта е во рацете на еден човек, монарх (крал, цар, шах, султан и сл.), доживотно, без правна одговорност и (обично) со право на наследност.
Англиски: monarchy
Изрази
Апсолутна монархија - политички систем на развиениот феудализам во кој монархот ги има cите атрибути на севкупна државна власт.
Уставна монархија - парламентарна монархија во која владетелот владее според устав.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК