а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

монарх

мн. монарси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16977
Тој што владее во монархија.
Англиски: monarch
Примери:
Се обратил до монархот.
во дворците на монарсите
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК