а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

монструм

мн. монструми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10492
1. чудовиште, страшило
Англиски: monster Албански: monstër
2. Морално деформиран, изопачен, суров човек.
Англиски: monster Албански: monstër
Употреба: Пејоратив , Преносно значење
Примери:
Тој е монструм.