а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

моринки

Вид збор: Именка, множина
Така се викаат првите дванаесет денови во месец август, по стариот календар, според кои се предвидува какво ќе биде времето во текот на годината, т.е. следните дванаесет месеци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК