а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

морници

морниците
Вид збор: Именка, множина
Ранг: 3836
Студени трпки по телото.
Англиски: shivers
Примери:
Морници ме лазат.
Им залазија морници по телата.
Студени морници.
Морници слатки го лазат.
Bрели морници.