а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

морничави

морничават
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 10413
1. Предизвикува морници некому.
Англиски: give creeps Албански: rrëqethem
Примери:
Ја морничавеа земјата.
2. (се морничави) Добива морници.
Албански: rrëqethem
Примери:
Се морничавеле од најмал шум.
Сите се морничавеа од неговиот глас.
Изведенки
морничавење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК