а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

морфема

мн. морфеми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18887
Најмала значенска единица во составот на зборот (корен, претставка, наставка).
Англиски: morpheme
Употреба: Лингвистика
Примери:
членска морфема
суфиксни морфеми
граматички морфеми
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК