а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

морфиум

(едн.) морфиумот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19087
Алкалоид кој се добива од сокот од афион и служи како наркотично средство во медицината; опојна дрога.
Англиски: morphine
Употреба: Медицина
Примери:
Лекарите му дадоа морфиум.
Изведенки
морфиумски прид.
морфиумскиот