а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

морфотактика

Вид збор: Именка, женски род
Системско разместување на морфемите како јазични единици во линеарна низа на морфемско рамниште.
Употреба: Лингвистика
Изведенки
морфотактички прид.
морфотактичкиот
Што се однесува на морфотактика.
Пример: морфотактичка анализа, морфотактички аспект
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК