а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мор

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14680
1. Голема смртност, масовно умирање на луѓе или на животни поради болест или глад.
Англиски: plague Албански: murtajë
2. чума
Англиски: plague Албански: murtajë
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК