а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мост

мн. мостови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 554
1. Градежен објект што сврзува два брега, разделени од река, дол, пропаст и служи како премин.
Англиски: bridge Албански: urë
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
камен мост, дрвен мост
подвижен мост, железнички мост
2. Тоа што поврзува, врска.
Англиски: connection Албански: urë, lidhje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој изгради мост меѓу двете култури.
3. Метална врска меѓу два заба, за која се прицврстуваат вештачки заби.
Англиски: bridge Албански: urë
Употреба: Медицина
4. Вид гимнастичка вежба.
Албански: urë
Употреба: Спорт
Изрази
Воздушен мост - воспоставена врска со технички средства преку воздух со населено место или подрачје во кое не може да се стигне по сувоземен или воден пат.
Понтонски мост - мост што се состои од носечки елементи што пливаат на вода, обично за привремена употреба.
Ги сруши сите мостови зад себе - не остави место за повлекување, за враќање на старата состојба.
Изведенки
1. мовче ср.
мн. мовчиња
дем.
2. мосте ср.
мн. мостиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК