а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

моторизира

моторизираат; моторизирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Обезбеди, обезбедува, снабди, снабдува со моторни возила.
Англиски: motorize
Изведенки
моторизирање ср.
глаг. им.
Пример: Започна моторизирањето на дивизијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК