а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

моторика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 52648
Способноcт за движење, подвижноcт, и за изведување поврзани движења со телото или со некои делови од него.
Англиски: motor activity
Употреба: Медицина
Примери:
Моториката треба да се базира на особеностите и физичките способности на ученикот.