а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

моча

(се) мочаат; мочал; мочан; мочајќи
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 4495
Испушта моч.
Англиски: urinate
Употреба: Медицина
Примери:
Ми се моча.
Децата мочаа во тревата.
Изведенки
мочање ср.
глаг. им.