а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

моч

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22039
Течност што ја лачат бубрезите и се исфрла од телото преку мочните органи.
Англиски: urine
Употреба: Медицина
Примери:
Анализа на мочта.
Не може да ја држи мочта.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК