а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

моќен

моќни
Вид збор: Придавка
Ранг: 2047
1. Што се однесува на моќ; што има голема сила, јак.
Англиски: powerful
Примери:
моќно оружје
моќен поглед
моќна држава
моќна рака
моќен творечки збор
2. Што има големо влијание, власт, моќ над луѓето, влијателен, cилен.
Англиски: powerful
Примери:
Богатите и моќните ја сакаат убавината.
моќен господар
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК