а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

моќност

Види и: моќ (ж.)
(едн.) моќноста
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 27329
1. Особина на она што е моќно, cила.
Англиски: power Албански: fuqi, energji
Примери:
Енергетска моќност.
2. Величина што го определува количеството енергија на моторите, што може да се произведе, складира и сл.
Англиски: power Албански: fuqi
Употреба: Физика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК