а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

моќ

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 591
1. Голема сила, способност за дејcтвување, за совладување.
Англиски: power Албански: fuqi, forcë
Примери:
Разурнувачка моќ.
Физичка моќ.
2. Власт, влијание, можност за управување.
Англиски: power Албански: pushtet, ndikim
Примери:
Творечки моќ.
Духовна моќ.
Неговата моќ застрашуваше.
Политичка моќ.
Царска моќ.
Општествена моќ.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК