а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрдне

мрднат; мрдни, мрднете; мрднав, мрднаа; мрднал; мрднат; (ќе) мрднев, (ќе) мрднеа; (ќе) мрднел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3430
1. се помести
Англиски: move Албански: lëvizë
Примери:
Не смее да мрдне.
Чекаше без да мрдне.
Нешто мрдна во грмушката.
Мрдна со усните.
Не можеше да мрдне.
2. Помести, премести нешто.
Англиски: move Албански: lëvizë, zhvendos
Примери:
Мрдни го столот. Ја мрдна стрелката на часовникот.
3. (се мрдне) се премести, се помести
Англиски: move Албански: lëvizem, zhvendosem
Примери:
Не сакаше да се мрдне од место.
Мрдни се малку лево.
Мрднете се од место.
4. (се мрдне) Побудали, се помести од умот.
Англиски: madden Албански: luajti mendsh, çmendem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Cе мрднал од умот.
Изведенки
1. мрднува несв.
(се) мрднуваат
2. мрднување ср.
глаг. им.