а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрест

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 55908
1. Состојба кај рибите клога исфрлаат икра за оплодување.
Албански: hedhje vezëve
Употреба: Зоологија
Примери:
Тоа лето мрестот предвреме заврши.
2. Рибини јајца, икра.
Англиски: roe Албански: ikra, vezë peshku
Употреба: Дијалектен збор , Зоологија