а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрка

(се) мркаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се пари (обично за овци).
Англиски: mate
Употреба: Зоологија
Примери:
Овците се мркаат.
Изведенки
мркање ср.
глаг. им.