а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрси

мрсат; мрсел
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 14108
1. Јаде мрсна храна.
Англиски: eat fat Албански: han yndyrë
Употреба: Црковен термин
2. Јаде убава, квалитетна храна.
Англиски: eat well Албански: han mirë
3. Преместува, расипувајќи го редот.
Англиски: tangle Албански: koklavit
Примери:
мрси конци
мрси коса
4. Внесува збрка, прави неред.
Англиски: enmesh
Употреба: Преносно значење
Примери:
Пак нешто мрсиш.
Изведенки
мрсење ср.
глаг. им.