а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрсници

Вид збор: Именка, множина
Ранг: 46290
1. Мрсни денови, денови кога се јаде мрсно.
Албански: ditë kur hahet yndyrshëm
Примери:
Во годината има повеќе мрсници отколку посници.
2. Деновите од Божиќ до Водици.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК