а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мртвен

мртвениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 54567
Во изразот:
Примери:
мртвен ден - ден за помен на мртвите; задушница.
Свадбата мина како на мртвен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК