а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мртвопроверител

мн. мртвопроверители
Вид збор: Именка, машки род
Службено лице (лекар) кое проверува дали некое лице е мртво.
Англиски: coroner
Употреба: Административен термин
Примери:
Смртта е констатирана од мртвопроверител во градот.