а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мртовечница

мн. мртовечници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 41173
Зграда или просторија во која се носат мртовците пред да бидат погребани.
Англиски: mortuary
Употреба: Медицина