а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрша

мн. мрши
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5277
1. Тело на умрено животно, умрено животно; мртво тело воопшто.
Англиски: cadaver Албански: kufomë
Употреба: Зоологија
Примери:
Орли се собраа на мршата.
Касапот ги закачи закланите мрши за да го покаже убавото месо.
2. Мртво тело на човек.
Англиски: carcass Албански: kufomë
Употреба: Медицина , Пејоратив
Примери:
Колата беше натоварена со човечки мрши.
Во дворот на црквата лежат мршите од мртвите селани.
3. човечко тело
Англиски: corpse Албански: trup
Употреба: Медицина
Примери:
Тогаш се женеше неговата мрша, а сега неговата душа.
Кучињата мршата да ти ја јадат.
Воденичарот облече волнена фанела на гола мрша.
4. Изнемоштен, слаб човек.
Албански: trup i dobët
Употреба: Преносно значење
Примери:
Каква мрша е, а осум деца родила.
5. Лош човек, никаквец.
Англиски: crook Албански: njeri pa vleftë
Употреба: Пејоратив
Примери:
Да ги избркаме овие мрши одовде, да не ни ја поганат земјата.
6. голотија
Англиски: nudity Албански: lakuriq
Употреба: Преносно значење
Примери:
Срамота е да одиш така, покриј си ја мршата.