а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мршојадец

мн. мршојадци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18716
1. Голема птица грабливка што се храни со мрши.
Латински: Vulturidae Англиски: vulture Албански: grabitqar
Употреба: Зоологија
Примери:
орли мршојадци
2. Човек што напаѓа слаби, беспомошни.
Англиски: scavenger Албански: sulmues ndaj të dobtëve
Употреба: Пејоратив , Преносно значење
Примери:
Селските мршојадци пак заговараат.
Изведенки
1. мршојатка ж.
мн. мршојатки
женски мршојадец
2. мршојадски прид.
мршојадскиот
Пример: мршојадска грабливост, мршојадски поглед
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК