а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мршти

(се) мрштат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 15853
1. Прави да биде набрано (лице, чело, веѓи), обично во незадоволство, лутење и сл.
Англиски: grumble Албански: rrudhet, mrolet
Примери:
Го мршти челото.
Неговото лице се мрштеше.
2. Се прекрива со облаци, се наоблачува.
Англиски: get cloudy Албански: mrolet, mjegullohet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Почна да се мршти небото.
Небото се мрштеше.
Изведенки
мрштење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК