а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

муабети

муабетат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 19566
разговара
Англиски: converse Турски: muhabbet etmek
Употреба: Разговорно
Примери:
Дојди да си муабетиме.
Седат и си муабетат.
Изведенки
муабетење ср.
глаг. им.