а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мукавен

мукавениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 54131
Направен од мукава, картонски.
Примери:
Ѕидовите се уриваа небаре мукавени.
Ги собра алиштата во стар мукавен куфер.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК