а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мука

мукаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 13783
1. рика
Англиски: bellow Албански: pëllet
Примери:
Воловите мукаат.
Телето мука.
Кравата мукаше.
2. плаче
Англиски: cry Албански: pëllas, qaj me zë
Употреба: Преносно значење
Изведенки
мукање ср.
глаг. им.