а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мурдар

мн. мурдари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34051
Запуштен, неуреден, нечист човек.
Англиски: tramp Турски: murdar
Употреба: Пејоратив , Разговорно
Примери:
Тргни ми се од патот, бре мурдару!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи