а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

муренка

мн. муренки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16278
Дудинка, бела црница, плод и дрво.
Латински: Morus Англиски: mulberry Албански: man
Употреба: Ботаника
Примери:
Bо дворот растеше муренка.
Вареа ракија од муренки.
Седнаа на трупот под муренката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК