а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мурти

(се) муртат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 10607
1. Се покрива со брчки, се набира; со брчкање (на лицето, челото) покажува незадоволство, загриженост, болка.
Албански: rrudhet, mrrolet
Примери:
Тој човек не знае да се мурти.
Се муртеше од замор и жед.
2. Се покрива со облаци, се облачи (за небото).
Англиски: cloud Албански: mrrolet, vrenjtet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Небото почна да се мурти.
Изведенки
муртење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК